Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty?


Kształtowanie właściwych nawyków odnośnie higieny jamy ustnej to kluczowa kwestia od najmłodszych lat. Rodzice nie tylko muszą pokazywać jak dbać o zęby w domu, ale także prowadzić dziecko na kontrolne wizyty. Kiedy po raz pierwszy odwiedzić z maluchem stomatologa?

Z maluchem u dentysty
Leczenie zębów mlecznych nie jest niczym przyjemnym, dlatego odpowiednia profilaktyka może uchronić maluchy przed plombowaniem zębów. Pierwsza wizyta może odbyć się już po 6 miesiącu życia, kiedy u dziecka pojawią się ząbki. Dentysta sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, poinformuje o tym, jak dbać o pierwsze ząbki i sprawdzi, czy maluchowi nie zagraża próchnica. W obecnych czasach próchnicę obserwuje się często nawet u kilkumiesięcznych dzieci!

Kiedy wizyta jest konieczna?
Jeżeli rodzice nie zabrali do dentysty dziecka, które ma kilka lub kilkanaście miesięcy, należy to bezwzględnie zrobić w wieku 3-4 lat. Wówczas stomatolog może ocenić, czy pojawiły się wszystkie zęby, a dziecko ma prawidłowy zgryz. Bywa, że w tym czasie należy podjąć leczenie próchnicy, szczególnie że zęby mleczne są mniej odporne i próchnica szybko może powodować dolegliwości bólowe. Z pewnością nie warto bagatelizować kwestii przeglądów i leczenia zębów mlecznych.

Zobacz: stomatolog Poznań.